Itálie - Sardínie

Ostrov Sardinie je autonomním regionem Italské republiky se speciálním statutem, jenž jí byl udělen Ústavou z roku 1948. Má tak široké pole politické a administrativní samostatnosti. Vlajku sardinského národa poznáte podle čtyř černých hlav Maurů v bílých polích oddělených červeným křížem. Název „Sardegna“ vznikl na základě jména původních obyvatel, tedy Sardů.

Sardinie je ostrov ležící v západní části Středozemního moře. S rozlohou 24.090 km2 se řadí hned za Sicilíi jako druhý největší ostrov Itálie, ale i celého Středozemního moře. Sardinie je vzdálená 180 km od italské pevniny, kde ji rozděluje široký pás Tyrhénského moře a 210 km od Tuniska průliv „Canale di Sardegna“. Nejblíže je to z ostrova do Francie, a to na ostrov Korsika, vzdálený pouhých 15 km. Sardinie je 267 km dlouhá a 120 km široká. Na svou rozlohu je ostrov řídce osídlen, na km2 vychází průměrně 69 obyvatel z celkového počtu cca 1.655.700 osob. Hlavní město a správní centrum je Cagliari. Mezi další větší a důležitá města patří např. Olbia a Alghero, kde se kromě Cagliari nacházejí mezinárodní letiště. Ostrov je rozdělen do 8 provincií, vedle Cagliari a Sassari to jsou Carbonia-Iglesias, Medio Campidano, Nuoro, Ogliastra, Olbia-Tempio a Oristano. Rozmanitý povrch ostrova garantuje, že si tady hlavně milovníci přírodních scenérií přijdou na své. Sardinie je ze čtyř pětin kopcovitá nebo hornatá, nejvyšší hora Punta La Marmora (1.834 m) se tyčí v samém srdci ostrova v pohoří Gennargentu. Povrch zde pokrývají převážně horniny jako žula, vápenec, rula a čedič. Menší část ostrova tvoří nížiny, největší z nich „Campidano“ leží na jihu ostrova. Řeky mají charakter bystřin a nejdůležitější z nich jsou přehrazeny vodními nádržemi, které vytvářejí rozlehlé sladkovodní plochy sloužící k zavlažování, jako zdroj pitné vody a zdroj vody pro vodní elektrárny. Pro většinu ostrova je typické středozemní klima mimo některých oblastí ve vnitrozemí, kde je podnebí poněkud drsnější. Ze stromů je nejdůležitější dub korkový, jehož je Sardinie významným pěstitelem, což ji činí jedním z největších exportérů korku v Evropě.

Celková délka pobřeží dosahuje 2.400 km, většinou jí tvoří útesy se zálivy, největší z nich jsou: na severu záliv Golfo dell´Asinara, na východě Golfo di Orosei, na jihu Golfo di Cagliari a na západě Golfo di Oristano.