Malta
Malta je malým evropským souostrovím, které leží mezi Sicílií, která je vzdálena pouhých 95 km a Tuniskem, které je vzdáleno 290 km, obklopena středozemním mořem. Malta je tvořena třemi samostatnými obydlenými ostrovy Malta (246 km2), Gozo (67 km2) a Comino (2,5 km2). Mezi další ostrovy, které jsou však neobydlené, patří Filfa, Cominotto a St. Paul´s a ještě několik skalních útvarů.
Malta - historie
První zmínku o ostrově Malta můžeme najít již 7000 let př.n.l., kdy na ostrov přišli první osadníci. Ovšem první známí obyvatelé, kteří přicházejí ze Siícílie, jsou až z roku 5000 let př.n.l. Mezi 4000 – 3000 př.n.l. byly postaveny první megalitické chrámy, které dnes patří mezi nejstarší samostatně stojící megalitické stavby ve světě. Mezi ty hlavní patří Ćgantilja (Gozo), Ta Hagrat, Skorba, Mnajdra a Tarxien. V letech 700 – 218 př.n.l. se na ostrově usídlili Féničané a Kartaginci, což sehrálo první významnou roli v rozkvětu ostrova. Dalšími obyvateli, kteří přicházejí na řadu jsou Římané, později se k nim přidává Svatý Pavel, který zde ztroskotal a začíná kázat křesťanství. Poté následuje další období různých vlád jako je Byzantská, Arabská, Normanská atd, avšak dalším významným okamžikem je až rok 1800, kdy začíná být Malta pod Britskou nadvládou. Tato nadvláda trvá celých 164 let a dodnes zde nalezneme spoustu prvků z této doby. Mezi ty nejdůležitější patří úřední jazyk, kterým spolu s maltštinou je angličtina a také jízda vlevo. Další klíčovou roli sehravá Malta ve druhé světové válce, kdy je neustále napadána, ale nikdy není poražena. V roce 1964 získá Malta konečně nezávislost a o 10 let později se stává republikou a první maltský prezident přebírá svůj úřad.
Dnešní Maltu tvoří globigerinový vápenec a vápencový pískovec, který se dobře opracovává. Globigerrinový vápnec má okrovou až pískově hnědou barvu a už od nepaměti je využíván k téměř všem stavbám na ostrově. Dalším typickým znakem ostrova Malta jsou strmá pobřeží na jížní straně, která se směrem k sveru mírně svažují a na severní straně se otevírají do několika zálivů. Nejvyšším vrcholem ostrova Malta je Ta Dmejrek 262,60 m n.m. Dnešní přírodu tvoří převážně středomořské keře a bylinky jako pryšec, tymián, rozmarýn, mák a vřes. Zbytek krajiny dotváří fikovníky a kuktusy se svými jedlými plody. V centrální poloze pak můžete najít pole se zeleninou, vinicemi a ovocnými sady.