Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
Itálie - Ostrov Sicílie

Sicílie je největším ostrovem ve Středozemním moři a patří Itálii. Na rozloze 25 426Km2 žije 5,1 milionu obyvatel, v hlavním městě Palermu 700 000. Od pevninské Itálie je vzdálen necelé 4 kilometry přes Messinský průliv. Ostrov je omýván třemi moři: ze severu Tyrhénským, z jihovýchodu Jónským, ze západu Středozemním. Sever tvoří pohoří Monti Nebrodi a Madonie. Svou výškou 1000 - 2000m tvoří páteř ostrova jako sicilské Apeniny. Podstatná část jihu ostrova je vrchovinou prakticky bez stromů. Ve středověku byla Sicilie obilnicí Říma a i dnes se zde nacházejí rozsáhlé lány. Messinská úžina a část Tyrhénského moře jsou geologickým zlomem projevujícím se intenzivní vulkanickou činností.

Ostrov Sicílie - Etna

Symbolem Sicílie je 3340 metrů vysoká Etna. Tato aktivní sopka tvoří uříznutý kužel s téměř kruhovou základnou o průměru 40 km a obvodu 165 km. Kromě hlavních čtyř kráterů má ještě boční, tzv. parazitické, kterých je asi 200. V zimě je střediskem zimních sportů, sníh se zde drží až do pozdního jara. Na ostrově Sicílie je mnoho menších říček, které v létě často vysychají, a přibližně 30 jezer. Na ostrově Sicílie najdeme více než 17 přírodních rezervací  a 2 národní parky, je proslulá nádhernými olivovými a cypřišovými háji, piniovými lesíky, ovocnými sady. Nikde z celé Itálie se nesklízí tolik citrusových plodů jako právě zde.  Sicílie má středomořské podnebí se suchými teplými léty a mírnými zimami.

Ostrov Sicílie - ideální letní dovolená

Skvělý pohled na místní sopku Etnu se nabízí z velmi oblíbeného a známého městečka Taormina, jež bývá navštěvováno kvůli koncertům a operám, pořádaným v řeckém amfiteátru.  Nedaleko odtud, ve vnitrozemí Sicílie, se nachází Alcantarská soutěska s bizarně vymletými kameny. Historii, zapsanou do kamenů, můžete obdivovat i v Agrigentu, Selinuntu a Segestě, kde jsou k vidění zbytky řeckých chrámů. V hlavním městě Palermu se nacházejí obsáhlé sbírky sicilských dějin a určitě stojí za prohlídku i dómy v Syrakusách a Catanii. Zajímavým zážitkem pro turisty může být i návštěva rybího tržiště. Prakticky všechny restaurace nabízejí mořské speciality a v jídelníčku nechybí ani těstoviny. Speciální aroma sicilské kuchyni propůjčuje oregano, divoký fenykl, máta a bazalka. Osvěžující specialitou je citrónový sorbet. Letní dovolená v Itálii, to je čisté moře, pláže a příjemná přátelská atmosféra. Sicílie Vám navíc nabízí nepřelidněné pláže a zároveň teplejší a průzračnější moře. I zde najdete vysoce kvalitní služby a ubytování všech kategorií. Letní dovolená na ostrově Sicílie je opravdovým odpočinkem.

Ostrov Sicílie - letoviska

Palermo

Palermo je hlavní město Sicílie, ostrova Itálie. Palermo je rušné a živé město, říká se, že kdo jej nenavštívil, neviděl Sicílii. Nachází se na severním pobřeží ostrova Sicílie, u širokého zálivu na úpatí vápencového masivu Monte Pellegrino, v údolí zvaném Conca d´Oro (Zlatá mušle). Město založili  Kartaginci, kteří z něj  učinili významné středisko námořního obchodu. Své největší slávy dosáhlo Palermo za panování Arabů a později pod vládou Normanů, kdy patřilo k nejvýznamnějším městům Evropy. Centrum je poněkud neuspořádané, změť středověkých uliček a náměstí, které se mísí s moderními kancelářskými budovami, postrádá skutečný střed. K nejzajímavějším památkám patří katedrála a nedaleký královský palác Palazzo dei Normani s nádhernou, mozaikami vyzdobenou kaplí.

Pozornost si zaslouží asi 30 km vzdálené historické městečko Montreale, kde najdete středověkou katedrálu vybudovanou ve stylu normanské architektury. Pro ty, kdo chtějí spojit historii s pobytem u moře, Palermo nabízí letovisko Mondello s krásnou písčitou pláží.

Cefalú 

Tomuto malebnému přímořskému letovisku s pěknými plážemi a množstvím restaurací a malých uliček vévodí obrovská skála, na níž se kdysi vypínal Dianin chrám, a jedna z nejkrásnějších normanských katedrál Sicílie. Dóm měl sloužit jako hlavní sídlo církve na Sicílii, ale nikdy se tak nestalo. Uvnitř katedrály najdete překrásné mozaiky s ohromným Kristem v apsidě, který patří ke skvostům byzantské kultury. Letní dovolená na Cefalú ve Vás zanechá krásné vzpomínky díky charakteristické atmosféře Sicílie, krásné písčité pláži a především kvůli své historii. Průzračné moře obklopující Cefalú jistě rozzáří i Váš pohled.

Capo d‘Orando

Město Capo d'Orlando se rozpíná podél Tyrhénského moře na úpatí hory Madonny v severozápadní části Sicílie, největšího ostrova Itálie. Capo d'Orlando tvoří jakýsi pás podél moře v okouzlující zátoce San Gregorio v kopcovité oblasti Sicílie. Capo d'Orlando se pyšní krásným pobřežím, které nabízí dokonalý výhled na Liparské ostrovy. Celé město je zahaleno vůní moře a citrusů, které obklopují celé město.

Dominantou města Capo d'Orlando je hora Matky Boží (Monte della Madonna), na jejímž vrcholu stojí malebný historický kostel "Santa Caterina d'Alessandria", který je vystavěn na ruinách starověkého hradu Orlando. Odtud se vám naskytne nádherný výhled na celé město, úchvatné pobřeží a celé široké okolí. Nejen legenda praví, že původní město bylo, okolo středověkého hradu a v části dnešního centra, vystavěno už v dobách Trojské války. Původní název města byl Agatirno a nynější název Capo d'Orlando je opředen různými legendami. Stavba kostela byla spojena s nálezem sošky Panny Marie, která se stala patronkou města.

Každý rok se zde 15. srpna koná slavnost, kdy připlouvají lodě z celé Sicílie k pobřeží Capo d'Orlando se soškou Panny Marie a potom pokračují v průvodu ke kostelu, aby patronka města dala požehnání jejich lodím a moři. Další každoroční tradicí je svátek Nanebevzetí Panny Marie, který se koná 22. října.

Dovolená v Capo d'Orlando vám přináší spoustu možností a zajímavostí. K odpočinku láká 14km dlouhý úsek malebných pláží, kde se prolínají písčité pláže s útesy. Moře je křišťálově čité, pláže upravené s možností různé zábavy. Zajímavý je také přístav v Capo d'Orlando, kde můžete v ranních hodinách sledovat připlouvající rybáře s novou dávkou čerstvých ryb, nebo se vydat výletní lodí na Liparské ostrovy. Omrzí-li vás lenošení na pláži či prohlídka města, můžete se vydat na zájezdy do okolí. Necelých 20km je vzdálený Park Nebrodi - chráněné území neboli zelené srdce Sicílie, kde se můžete kochat bohatými lesy, jezery, vodopády, je zde bohatá fauna a flóra a také historické kamenné vesničky, kde si můžete vychutnat to nejlepší z tradiční sicilské kuchyně.

Capo d'Orlando je místem, kde se vaše dovolená stane splněným snem. Nabízí velmi kvalitní ubytování v hotelích a apartmánech, restaurace a kavárny. Ačkoli Capo d'Orlando není veliké město, je celkem rušné a bujaré a je považované za hlavní město tohoto regionu Sicílie.

Brolo

Brolo je město Sicílie, největšího ostrova Itálie, přezdívané "kvetoucí přístav" se nachází na pobřeží Tyrhénského moře, 91 km od Messiny.

Brolo bylo do 17. století díky své poloze významným přístavním městem. Mezi nejzajímavější památky patří středověký hrad, z něhož byla zachovaná a obnovená věž, tyčící se nad městem. K hradu se dostanete klikatými uličkami, které jsou plné květin zdobící balkóny a když vystoupáte po úzkých točitých schodech vzhůru na cimbuří, naskytne se Vám neskutečný pohled na okolní krajinu a dýchne na Vás svěžest moře. Dalšími památkami jsou katedrála sv Maria SS. Annunziata postavena v roce 1764 a Palazzo Baratta .

Brolo a jeho historie, krásné moře, lákavé pláže, přátelská atmosféra, vyhlášená kuchyně - letní dovolená tady pro Vás bude příjemným odpočinkem. Chcete-li, aby Vaše dovolená byla pestřejší, můžete si naplánovat zájezdy po okolí, které je neméně lákavé.

Agrigento

Je město Sicílie, ostrova Itálie, rozdělené na tři části. Jednu část tvoří nevzhledné betonové krabice z poválečné doby, které brání ve výhledu na středověké centrum města. Asi 2 km jižně od města se nachází třetí část, tvořená chrámy a základy hradeb antického města Akragas. Tvoří jej 7 monumentálních řeckých chrámů - Concordia, Giunone, Hercules, Chrám Zeusův a další méně zachovalé chrámy Asclepion, Castora, Pollux a Ephestus, které jsou uvedeny jako světové kulturní dědictví UNESCO. Agrigento je hlavní turistické středisko díky svému mimořádně bohatému archeologickému dědictví. Jistě toto město stojí za to, aby jste si sem naplánovali nějaký zájezd.

Messina

Je vstupní bránou na ostrov Sicílie. Každý, kdo přijíždí přes italskou „botu“,  projíždí Messinou. Messina byla odjakživa strategicky důležitým přístavním městem.

Trapani

Nejkrásnější pohled na městečko Sicílie, ostrova Itálie, je z horského úpatí. Starobylé Trapani  je vlastně bývalým přístavem vnitrozemského Érice. Procházce městem dominuje především barokní architektura: katedrála San Lorenzo a jezuitský kostel Chiesa del Collegio dei Gesuiti. Ucelenou sbírku historických předmětů této oblasti nabízí muzeum Pepoli, v němž jsou nejzajímavější korálové předměty a figurky, používané k výzdobě vánočních jesliček a  církevních uměleckých předmětů.

Taormina

Pobřežní městečko Taormina Mare patří k nejkrásnějším oblastem celé Itálie. Je rozděleno na dvě části - staré město - Taormina, které leží 200m nad mořem na skalní terase a nové město - Taormina Mare, které se rozprostírá pod útesem v ohbí moře. Obě tyto části spojuje lanovka.

Z vrcholku útesu centra Taormina budete mít nezapomenutelný panoramatický výhled nejen na průzračné moře, na novou část města, ale také na masív Etny. Taormina Mare se pyšní mnoha plážemi, od malebných písečných pláží, oblázkových zátok k různým romantickým skalnatým zákoutím. Naleznete zde mnoho historických památek jako například gotický palác „Palazzo Corvaia“ ze 14. století, ale nejznámější památkou je řecko-římské divadlo „Teatro Greco“, které je druhé největší ostrova Sicílie.

Najdete zde vysoce kvalitní služby, ubytování všech kategorií, společenskou zábavu a sportovní vyžití. Je to to lepší, co Itálie nabízí - ideální letní dovolená s možností různých zájezdů do okolí.

Ostrov Sicílie - LIPARSKÉ OSTROVY

Liparské ostrovy se nacházejí severně od Sicílie. Patří do nich: Alicudi, Filicudi, Salina, Lipari, Vulcano, Panarea, Basiluzzo, Stromboli a další malé: Ginostra, Rinella. Všechny jmenované ostrovy jsou vulkanického původu, stále je na nich zřejmé, že dosud zcela nevyhasly. Bublající, vyvěrající voda, bláto a stoupající pára s určitou koncentrací sirných plynů jsou na každém kroku. Doporučuje se pohybovat po značených cestách.

Lipari - 37,6 km2, 10 000 obyvatel 

Největší ostrov, podle něhož bylo pojmenováno i celé souostroví. Je správním střediskem ostatních ostrovů s výjimkou Saliny. S počtem 10 000 stálých obyvatel je zdaleka nejlidnatějším. Vznik ostrova se předpokládá přibližně před 150 000 lety. K zatím poslednímu výbuchu došlo na severu ostrova na sopce Monte Pilato před 1500 lety. Dnes se vulkanická činnost projevuje jen ve formě horkých pramenů. Pozůstatkem po sopečné činnosti jsou však i mohutná ložiska obsidiánu a pemzy, těžené na severu ostrova dodnes.

Hlavní město celého souostroví -  Lipari, které je se 4,5 tis. obyvateli biskupským sídlem, je navštěvováno jako klimatické lázně a přímořské letovisko.

Vulcano - 21,2 km2, 500 obyvatel

Nejjižnější italský ostrov ležící nejblíže k Sicílii je Vulcano, třetí největší v souostroví Liparských ostrovů. Skalnaté pobřeží a mohutný kužel sopky je to první, co spatří většina přijíždějících návštěvníků. Všudypřítomné vulkanické plyny nenechají příchozího na pochybách, že sopka je stále živá.

Stromboli - 12,6 km2, 660 obyvatel 

Ostrov Stromboli s kuželem stejnojmenné sopky je bezesporu nejaktivnější sopkou v Evropě. Řadí se mezi  světovou sopečnou elitu - je to jedna z mála sopek, jejíž erupce probíhají pravidelně v intervalech 10- 20 min. a to po tisíce let lidské přítomnosti na ostrovech.

Salina - 26,8 km2, 250 obyvatel

Leží asi 4 km severozápadně od ostrova Lipari. Jeho charakteristickou siluetu tvoří dva kužely vyhaslých vulkánů - Monte di Porri, 860 m a Monte Fosa delle Felci, 962 m, oddělené od sebe údolím Val di Chiesa. Díky  této charakteristice byl ostrov ve starověku nazýván Didyme – dvojčata.

Panarea - 3,4 km2, 250 obyvatel

Vznikl pravděpodobně sopečným výbuchem v roce 126 př. Kr. S okolními ostrůvky tvořil dříve pravděpodobně jeden velký ostrov.

Alicudi - 5,2 km2, 330 obyvatel

Další z Liparských ostrovů, který se původně nazýval Ericusa podle vřesu, jenž roste na jeho svazích.

Filicudi - 9,6 km2, 600 obyvatel

Ostrov se skládá ze tří vyhaslých kráterů. Zajímavé je jeho pobřeží s bizarními útesy a malými jeskyněmi.