Itálie - Ligurská Riviéra

Ligurie zaujímá pobřeží a hornaté svahy oblouku Janovského zálivu, od Ligurských Alp na západě, po Ligurské Apeniny na východě. Pozoruhodná a velmi krásná oblast na severozápadě Itálie získala své jméno podle původního obyvatelstva, kmene Ligurů. Správním střediskem a zároveň největším přístavem je Janov – rodiště Kryštofa Columba. Západně od Janova se rozprostírá Riviera di Ponente, východně Riviera di Levante s tzv. Květinovou riviérou, nesoucí své označení podle záplavy barevných květů a skleníků, především v prestižním a světoznámém letovisku San Remo. Toto kulturní i rekreační centrum oblasti je slavné především díky hudební tradici. Blíže k Janovu, v místech hojného výskytu palem, nalézá každoročně svůj soukromý ráj mnoho náročných turistů na tzv. Palmové riviéře. Celá Riviéra di Levante ohromuje své návštěvníky mimo jiné i chráněným horským pásmem Cinque Terre, s pěti vesnicemi na samé hraně závratných útesů nad mořem, který přes obtížnou dostupnost i absenci silnic láká turisty svými strhujícími panoramatickými výhledy.

Ligurská riviéra - Pietra Ligure

Toto nevelké městečko s lázeňskou tradicí leží 6 km na východ od lázní Finale Ligure, s archeologickým muzeem a 4 km západně od lázní Loano, se středověkým klášterem Monte Carmelo. Letovisko Pietra Ligure má velmi krásnou písčitou pláž. Starobylé jádro města tvoří typické úzké uličky v ligurském stylu, k návštěvě láká architektonicky cenná bazilika San Nicolo nebo romantické trosky středověkého hradu na skalnatém útesu nad mořem. Na horském úbočí stojí známý lázeňský komplex Pietranuova. Zdejší léčebné terapie jsou založeny na blahodárném působení písku, slunce a mořského vzduchu.

Ligurská riviéra - Loano

Historické město, které bylo založeno již v době římské, je dnes jedním z nejživějších přímořských letovisek celého regionu. Jeho dlouhá písečná pláž je lemována překrásnou palmovou promenádou.

Ligurská riviéra - San Bartolomeo al Mare

Půvabné lázeňské městečko leží bezprostředně vedle známého lázeňského centra Diano Marina, na západním břehu řeky Steria. První písemná zmínka, hovořící o rozmanitých vůních, linoucích se z ulic tohoto města, popisuje především všudypřítomné muškáty a pomerančovníky. Letovisko svým návštěvníkům zabezpečuje ideální možnosti ke koupání a relaxaci a po celou sezónu dýchá příjemnou prázdninovou atmosférou. Turisté mohou využívat služby potápěčské základny, zkusit lukostřelbu ve sportovním areálu nebo se účastnit vyjížděk na koních do blízkého okolí.

Ligurská riviéra - Laigueglia

Menší turistické letovisko ožívá především v letních měsících. Přímořskou promenádou s palmami je spojeno s rušnějším městečkem Alassio.

Ligurská riviéra - Bordighera

Přímořské letovisko vzniklo na místě původní rybářské vesničky. Ve starém městě můžete obdivovat budovu radnice, fontanu a farní kostel sv. Máří Magdaleny.Letovisko má atraktivní polohu - leží cca 10 km západně od San Rema a cca 35 km východně od Monte Carla.

Ligurská riviéra - TIPY NA VÝLETY

Janov – Genova

Historický přístav Janov je metropolí Ligurské oblasti, leží v Janovské zátoce (Golfo di Genova) severního zálivu Ligurského moře. Celý Janov – od Nervi na východě po Voltri na západě – se prostírá na mořském pobřeží, v délce více než 35 km. Představuje obrovský a velmi významný přístav, patřící k vůbec nejpůsobivějším místům v Ligurii. Centrum Ligurské riviéry, které Janov představuje, nabízí mnoho historicky významných objektů. V Janově můžete spatřit rodný dům Kryštofa Columba, kostel San Lorenzo, San Matteo, Palazzo Reale, Palazzo Rosso s díly Tintoretta, Caravaggia, Tiziana a dalších velikánů

Akvárium v Janově

Největší akvárium v Evropě se nachází v historickém přístavu naproti náměstí Piazza Caricamento. Obdivovat zde můžete tisíce ryb a jiných mořských živočichů, včetně delfínů, žraloků a tučňáků.

Cinque Terre

Jde o chráněný pás skalnatého pobřeží riviéry Levante. Rozkládá se tedy na skaliscích vyčnívajících nad moře. Jméno Cinque Terre (pět zemí) je velmi příznačné. Skládá se z pěti malebných vesniček – Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola e Riomaggiore. Vesnice byly původně přístupné pouze z moře a dodnes neexistuje žádná silnice, která by je všechny spojovala. Jsou propojeny pouze cestičkou zvanou Sentiero Azzurro, která vede podél pobřeží.

Portofino

Elegantní a exkluzívní přístav plný luxusních jachet a přijemné přímořské atmosféry. K návštěvě lákají četné restaurace a kavárny.